کد خبر : 64593 ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت [ ۷:۴۶ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

جریان زاینده‌رود از ۲۸ تیرماه کاهش می‌یابد

سرپرست معاونت حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: خروجی سد زاینده رود با اتمام نوبت آبدهی ۱۰ روزه به شرق اصفهان از اواسط دوشنبه ۲۸ تیرماه کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از مهر ، محمود چیتیان درباره احتمال رهاسازی مجدد آب در زاینده رود پس از اتمام نوبت آبدهی به کشاورزان شرق اصفهان، اظهار داشت: این موضوع باید در کارگروه سازگاری با کم آبی استان با توجه به جدول منابع و مصارف و میزان آب برداشت شده، بررسی شود و در صورتی که به نتیجه برسد، اعلام خواهیم کرد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره سد زاینده رود افزود: حجم مخزن سد امروز ۳۵۲ میلیون مترمکعب، ورودی به آن حدود ۱۲.۸ متر مکعب و خروجی ۷۰ مترمکعب در ثانیه است.

پرت آب و گرمای هوا سرعت آب را کاهش داد

سرپرست معاونت حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه نفوذ آب در رودخانه زیاد شده است، ابراز داشت: پرت آب در بستر رودخانه و گرمای هوا (تبخیر) سبب کاهش سرعت جریان آب نسبت به روز اول رهاسازی از سد نکو آباد شده زیرا در ابتدا خروجی از سد زاینده رود را برای اینکه آب زودتر به شبکه‌ها برسد، افزایش دادیم که پس از تثبیت جریان، رودخانه شروع به جذب آب کرد که در مقاطعی نفوذپذیری بستر رودخانه بیشتر است.

 آب زاینده رود بامداد روز یکشنبه ۲۰ تیرماه پس از اتمام بنش ۱۰ روزه باغات غرب اصفهان، با هدف توزیع آب برای کشاورزان شرق اصفهان از سد نکو آباد (شهرستان مبارکه) رهاسازی شد.

بر اساس تصمیم گیری شورای تأمین و کارگروه سازگاری با کم آبی استانداری اصفهان، زاینده رود با هدف تأمین نیاز آبی باغات شرق، دامداری‌ها و آبیاری کشت‌های ریشه‌ای این منطقه به مدت ۱۰ روز در اصفهان جریان خواهد داشت.
در جلسه روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه بین نمایندگان کشاورزان شهرستان اصفهان و مسئولان استان مقرر شد برای بنش شرق، همه دریچه‌های صنایع، دهانه مادی‌های سنتی و کانال‌های کشاورزی غرب بسته شود تا به هیچ وجه آبی برداشت نکنند.

گفتنی است برای بنش باغات و کشاورزی غرب اصفهان در مدت ۱۰ روز (۹ تیر تا ۱۹ تیر) حدود ۳۰ میلیون مترمکعب آب تخصیص یافت.

در جلسه کمیته سازگاری با کم آبی استانداری اصفهان روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه که با حضور نمایندگان کشاورزان شهرستان اصفهان برگزار شده بود مقرر شد که برای رهاسازی آب به سمت شرق اصفهان، همه دریچه‌های صنایع، دهانه مادی‌های سنتی و کانال‌های کشاورزی غرب بسته شود تا این بخش‌ها در این مدت ۱۰ روز به هیچ وجه آبی برداشت نکنند.

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات