کد خبر : 924 ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت [ ۴:۵۷ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

معاون وزیر صنعت:رکود در بازار فولاد تا ۵ سال آینده ادامه دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده رکود در بازار فولاد ادامه یابد، گفت: برای ماندن در فضای موجود و صادرات فولاد باید قیمت خود را رقابتی کنیم. به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از خبرگزاری ایمنا، مهدی کرباسیان ظهر امروز […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده رکود در بازار فولاد ادامه یابد، گفت: برای ماندن در فضای موجود و صادرات فولاد باید قیمت خود را رقابتی کنیم.
به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از خبرگزاری ایمنا، مهدی کرباسیان ظهر امروز در مراسم رونمایی از ورق فولادی آجدار در فولاد سبا، با اشاره به اینکه تا۲۰ سال آینده پیش بینی می شود اقتصاد جهان دیگر تغییر کلی نکند، افزود: تا دهه آینده قرار نیست دیگر کشورهایی مانند چین و هند به وجود آیند.
به گفته وی تا ۲۰سال آینده دنیای رقابت بر میزان قیمت تمام شده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه مصرف داخلی فولاد در چین کاهش یافته است، بیان داشت: مصرف داخلی فولاد در این کشور به زیر ۶۵۰ میلیون تن کاهش یافته است.
وی افزود: در این شرایط صادرات فولاد چین از حدود ۳۰ میلیون تن به ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تن افزایش یافته است.
کرباسیان به کاهش قیمت فولاد اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود قیمت فولاد به ۲۴۰ دلار کاهش یابد.
به گفته وی پیش بینی می شود نرخ رشد چین از ۷ درصد تا دو سال آینده به ۴درصد کاهش یابد و این به معنای رقابت بیشتر کشورهاست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی امتیازات کشور در حوزه فولاد، گاز و سنگ آهن، بیان داشت: مطابق پیش بینی های ایمیدرو قرار است با اکتشافاتی وسیع، سنگ آهن کافی برای نیاز فولاد استخراج کنیم.
وی گفت: در منطقه شرق اصفهان ۵۰ کیلومتر مربع کار اکتشافی جدیدی را برای تامین منابع معدنی جدید آغاز کرده ایم.
کرباسیان با تاکید بر ظرفیت نیروی انسانی علاوه بر منابع طبیعی و معدنی در کشور، تصریح کرد: بسیاری از علاقمندان به حوزه سرمایه گذاری در ایران نه به دلیل منابع طبیعی، بلکه به دلیل ظرفیت نیروی انسانی خواهان حضور در کشورمان هستند.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده رکود در بازار فولاد ادامه داشته باشد، گفت: در این شرایط باید به تولیدات جدید و کاهش قیمت تمام شده دست یابیم و تکلیف دولت نیز حمایت فولاد است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال ۸ میلیون تن گندله بیاوریم، افزود: تلاش بر این بوده که به رقم تولید ۲۰ میلیون تن فولاد برسیم اما با توجه به اینکه بازار کشش ندارد رسیدن به تولید ۱۶ میلیون تن نیز رقم خوبی است.
وی با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه تولیدکننده ۵۰ درصد فولاد کشور است، تصریح کرد: فولاد مبارکه باید برای کاهش قیمت تمام شده، بهبود شرایط محیط زیست، کاهش مصرف آب و افزایش صادرات پیشتاز باشد.
کرباسیان با اشاره به اینکه صادرات یکی از مهمترین مباحث کشور است، گفت: متاسفانه به دلیل برخی بدسلیقگی ها و کج سلیقگی ها راه صادرات را گرفته ایم و زمانی که جلو صادرات را می گیریم، بازارهای دنیا را از دست می دهیم. به عنوان نمونه به دلیل تحریم ها بازار نفت را از دست داده ایم.
وی با اشاره به اینکه صادرات فولاد در سال ۹۳ دوباره رونق به خود گرفت، تاکید کرد: صادرات هر یک تن فولاد رقابت سختی در بازار است البته نیروی انسانی موجود می تواند الگویی برای همه باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هدف گذاری فولاد در سال ۱۴۰۴ رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن است، گفت: برخی می گویند نمی توانیم به این هدف دست یابیم اما با توجه به گاز، نیروی انسانی و سنگ آهن می توان به این رقم دست یابیم اما باید برای ماندن در فضای موجود قیمت خود را رقابتی کنیم.
به گفته وی یکی از نرخ های توسعه یافتگی دنیا، مصرف فولاد است که سرانه آن در ایران زیر ۲۵۰ کیلوگرم بوده اما این رقم باید به ۴۰۰ کیلوگرم برسد.
کرباسیان آینده فولاد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید تلاش کنیم با اصلاح خط تولید و تولیدات ارزشمند جایگاه خود را در دنیا ارتقا دهیم.
ارسال دیدگاه

عکس روز