کد خبر : 66103 ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت [ ۱۸:۱۴ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

در نشست خبری نماینده مردم مبارکه با رسانه ها مطرح شد:

دست اندازی هیئت امنای ارزی علوم پزشکی اصفهان برای دستگاه سی تی اسکن بیمارستان محمدرسول الله(ص) مبارکه

دکتر صالحی شامگاه شنبه در نشست خبری اظهار کرد: تیم اقتصادی دولت کار می‌کند اما وضعیت اقتصادی بسیار مشکل دارد است و تنها دولت نمی‌تواند مشکلات را رفع کند و با همراهی مجلس و هماهنگی قوه قضائیه آرام‌آرام اقتصاد از بن‌بست‌ها خارج شود و بتوانیم برای رفع مشکلات جامعه و مردم قدمی برداریم و نشاط اصلی زمانی به مردم برمی‌گردد که سفره ها ترمیم شده باشد.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان ، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: کارشناسان اقتصادی می‌گویند که برخی از دولت‌ها خزانه خالی را تحویل گرفتند اما دولت جدید خزانه مقروض و زمین سوخته مین‌گذاری شده را تحویل گرفته است؛ این مسائل باعث ناامید ما نیست که تیم دولت شدید کار می‌کند و رئیس‌جمهور دلسوزانه بین حضور پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران پتانسیل‌های بسیار خوبی دارد، کشوری داریم که بین دو حوزه آبی بزرگ خزر و خلیج‌فارس واقعه شده است، تصریح کرد: ما نباید مشکل آب داشته باشیم و با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند مشکلات آب کشور را رفع کرد؛ ایران با هفت درصد ذخیره معاون، رتبه ۱۴ جهان را دارد و همچنین ازنظر نفت و گاز رتبه جهانی دارد و چهارفصل است، ظرفیت‌های خوبی داریم که در سایه مدیریت‌های صحیح و مدیریت‌های مردمی متوکل بر خدا باید این پتانسیل‌های عظیم کشور به جریان بیافتد و بتوانیم پاسخگوی بخشی از مشکلات مردم باشیم.

دکتر صالحی با اشاره به اقدامات در شهرستان مبارکه گفت: ۵۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برای بخش‌های جاده‌ها، کشاورزی، بهداشت و درمان، اماکن ورزشی و آموزشی، حسینیه مرکزی و کمک به صندوق‌ها قرض‌الحسنه مردم یار شهرستان جذب‌شده است.

نماینده مبارکه با توضیح اینکه پیگیری جاده‌های شهرستان برای من حساسیت خاصی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیشگیری از تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از آن برای ما اهمیت زیادی دارد؛ محور مبارکه_بروجن که مشغول کار بود اما اخیراً به دلیل مسائل بودجه‌ای سست شد.

وی اضافه کرد: ۱۳ میلیارد برای تکمیل بلوار امام رضا (ع) فراهم کرده بودیم که متوجه شدیم این پروژه به بودجه بیشتری نیاز دارد و از آنجایی بودجه جاده مبارکه_بروجن کفایت نکرده بود و ماشین‌آلات آن‌ها تعطیل شد، با صحبت با معاون وزارت راهداری، قرار شد که این اعتبار ۱۳ میلیارد تومان برای تکمیل محور مبارکه – بروجن با توجه به تصادفات اخیر شرایط ویژه این محور اختصاص پیدا کند و ازآنجایی‌که بلوار امام رضا (ع) هم برای شهرستان مهم است، راهداری وارد این پروژه می‌شود.

دکتر صالحی با توضیح اینکه جاده ساحلی دیزیچه ترافیک سنگین فوق‌العاده‌ای دارد و تعریض و ساماندهی این جاده برای شهرستان مهم بود، بیان کرد: ۴۰ روز قبل اولین مناقصه با محوریت راهداری انجام شد و با آب منطقه‌ای استان برای رفع مشکلان موجود تعاملاتی شد و با توجه به اینکه مناقصه اول تعداد پیمانکاران به حدنصاب نرسید و مناقصه دوم در ۱۷ آذر انجام و با محوریت راهداری و حمایت آب منطقه‌ای پیمانکار انتخاب و مسائل فنی برای عقد قرارداد شروع‌شده است.

وی افزود: جاده بداغ آباد هم با توجه به وجود تداخل با ورودی شهرستان از سمت لنجان، تصادفات متعددی داشتیم و دو میلیارد تومان برای ساماندهی این مسیر جذب کردیم و با بازدید که با معاون راهداری استان و رئیس بنیاد مسکن شهرستان از این مسیر داشتیم قرار شد که بخشی از آن را بنیاد مسکن و بخش دیگر را راهداری بر عهده گرفت.

نماینده مبارکه اظهار کرد: جاده قلعه حکیم یکی دیگر از جاده‌های مهم و حادثه‌خیز شهرستان است که قرار است میدانی در چهارراه نا امین این مسیر یک میدانی با بودجه سه و نیم میلیارد تومانی احداث شود که پیمانکار این پروژه مشخص شده است؛ احداث زیرگذر شهرک صنعتی مبارکه یکی دیگر از فعالیت‌های عمرانی مهم شهرستان است که باکس‌های آن آماده شده است و در آینده نزدیک این زیرگذر احداث می‌شود.

وی ادامه داد: کنارگذر غرب با توجه به اینکه در میدان شهر کرکوند به اتمام رسیده و ترافیک سنگینی در شهرستان ایجاد کرده است در دستور فعالیت‌های ما بوده است و با شروع مجدد پیمانکار ادامه مسیر تا اتوبان شهرضا-اصفهان احداث شود.

دکتر صالحی با اشاره به ظرفیت کارگاه‌های دانشگاه مجلسی گفت: دانشگاه مجلسی کارگاه‌های بسیار مجهزی دارد و با صحبتی‌هایی که با رئیس دانشگاه آزاد اصفهان شد قرار شد نه‌تنها تجهیزات این دانشگاه از شهرستان مبارکه منتقل نشود بلکه تصمیمی گرفته‌شده برای ایجاد یک مرکز فناوری در این دانشگاه باقدرت انجام شود و اگر این دانشگاه به مرکزی فناوری تبدیل شود برای شهرستان و استان می‌تواند پربازده باشد که گروه‌های تحقیقاتی مختلفی می‌آیند و باعث رونق پژوهش و بعد دانشگاهی در منطقه می‌شود.

وی با بیان اینکه منطقه ما یک منطقه صنعتی است و باید زیرساخت‌های مربوط به موضوع ورزش اصلاح شود، تصریح کرد: شهرستان مبارکه برای تقویت نشاط، سلامتی و کارهای تیمی راهی به‌جز ورزش ندارد و فولاد مبارکه هم قول‌های در این خصوص داده و بازدید که امروز داشتند که بتوانیم یک‌قسمتی از ورزشگاه آزادی مبارکه که کاملاً متروکه است را تعمیر کنیم.

نماینده مردم مبارکه شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور میدانی در محلات و روستاها گفت: حضور میدانی در محلات مختلف شهرهای و روستاهای شهرستان و شنیدن درد و دل‌های مردم تا حدودی که کرونا اجازه بدهد و پیگیری مطالبات و مشکلاتی که در صنایع وجود دارد، در دستور فعالیت‌های ما است.

دکتر صالحی با بیان اینکه حساسیت لازم برای جذب نیروهای بومی از مطالبات به‌حق مردم شهرستان است که در صنایع ایجاد کردیم، خاطرنشان کرد: اولین مسئله پس از تغییر رئیس اداره کاره شهرستان ورود به مسئله بومی گزینی صنایع بود و به وی تأکید کردم که در شهرستان هماهنگ حرکت کنید تا مسئله استخدام و جذب نیروهای بومی باید به‌شدت در شهرستان شود.

وی اضافه کرد: مدیر جوان و بومی اداره کار این مسئله را در دستور فعالیت‌های خود قرارداد و حساسیت‌زایی برای جذب نیروهای شهرستان در صنایع در حال انجام است و مدیران صنایع مانند فولاد مبارکه تأکید کردند که حساسیت مسئولان شهرستان برای جذب را متوجه شدیم و برای به‌کارگیری و استخدام‌ها این مسئله مدنظر است که باید با منطقه همراهی بیشتری کرد.

نماینده مبارکه بیان کرد: مطالبات شهرستان را در هفت محور در جلسه هماهنگی فولاد مبارکه با شهرستان را به مدیرعامل و مدیریت جدید این مجتمع تأکید کردم که باید رسیدگی‌ها به شهرستان بیشتر از قبل انجام شود.

وی با اشاره به وجود معادن در شهرستان مبارکه خاطرنشان کرد: همان‌گونه عوارضی از صنایع به شهرستان میزبان اختصاص پیدا می‌کند، عوارض یک‌درصدی معادن باید شامل حال منطقه میزبان شود اما این قانون در سال ۹۶ به رئیس‌جمهور وقت ابلاغ می‌شود که ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه بود که متأسفانه دولت این قانون را برای اجرا ابلاغ نمی‌کند، پیگیری‌هایی برای تحقق این یک درصد انجام می‌دهیم که اگر این مسئله رخ دهد اثر خوبی برای مناطقی که اطراف معادن هستند، دارد.

دکتر صالحی بازدید و بررسی مشکلات ادارات شهرستان مبارکه را یکی دیگر از برنامه‌های در حال اجرا بیان کرد و گفت: شهرستان مبارکه با توجه به صنایع مختلف، افراد متعددی در زمینه حمل‌ونقل فعالیت می‌کنند که جلساتی را با رانندگان شهرستان برگزار کردیم که تا بخشی از مطالبات در تهران و استان در حال پیگیری است و امیدوار هستیم بتوانیم مطالبات آن‌ها را پاسخ دهیم.

وی با اشاره به مشکلات کارگاه خیام مبارکه گفت: مکانیسین می‌گویند که قیمت زمین‌ها را پرداخت کردیم و مسئولان باید وارد شوند که سند این زمینه را انتقال پیدا کند و با این موضوع ما هم موفق هستیم و پس از چندین سالی که گذشته است امیدواریم که با شروع واگذاری و انتقال سند رسمی، به صنف مکانیسین ها انجام شود تا کار برای سایر صنوف راحت شود و گره از این قسمت باز شود.

نماینده مبارکه اضافه کرد: ادارات خدمات رسان هم در زمینه تأمین برق، آب و گاز تعهداتی دارد و با تعامل با شهرداری مبارکه بنا است که از این پتانسیل خوب شهرستان به‌طور عملیاتی استفاده شود؛ شهرهای دیزیچه، زیباشهر هم درگیر مسائل این کارگاه‌ها هستند که نیازمند هزینه زیاد است اما باید کارگاه‌ها خدماتی از داخل بافت شهر به این کارگاه‌ها منتقل شوند.

وی در خصوص کتاب مبارکه درگذر تاریخ بیان کرد: با توجه به اینکه فرهنگ یکی از نیازهای اصلی جامعه است، با پیگیری‌هایی که انجام شد و اخذ مجوزهای لازم، چاپ جلد دوم کتاب مبارکه درگذر تاریخ به کمک یکی از صنایع محقق شد و به‌زودی این کتاب که تاریخ شهرستان را نقل می‌کند به چاپ می‌رسد.

دکتر صالحی ادامه داد: ما یک سری انتقال‌های آب بین حوضه‌ای داشتیم، ازجمله آب بهشت‌آباد که قرار بود قسمتی از آب شرب استان را تأمین کند و تونل سوم کوهرنگ که این موضوع دستخوش یک سری چالش‌ها و بحث‌های اجتماعی شده‌ است و مخصوصاً جریان آب تونل بهشت‌آباد که هر بار با مسائل اجتماعی که ایجاد کردند، کار تعطیل‌شده است.

وی بابیان اینکه یک‌بار به بهانه عدم مجوز محیط‌زیست و با یک‌بار با ایجاد مسائل اجتماعی این پروژه‌های تعطیل‌شده است، تصریح کرد: مسئله آب خیلی مهم است و آب جزو اموال عمومی به‌حساب می‌آید و این وظیفه حاکمیت است که باید ورود می‌کرده و مسئله آب فلات مرکزی را حل می‌کرده است که متأسفانه در سال‌های اخیر انجام‌شده است.

نماینده مبارکه تأکید کرد: قرار دادن مردم روبه‌روی‌هم اصلاً خوب نیست، انتظار داریم که با ورود جدی دولت به انتقال آب از خلیج مطرح‌شده و مثل سایر کشورهایی که در این حوزه آب مصرفی خود را از خلیج‌فارس گرفته و با دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن، آب کشور خود را تأمین کردند و این راه‌ها در دولت جدید در حال آغاز است.

وی با اشاره به جریان خریدن دستگاه سی‌تی‌اسکن برای شهرستان گفت: ارز ۴۲۰۰ در اختیار هیئت‌امنای ارزی وزارت بهداشت قرار می‌گرفت که بتواند تجهیزات موردنیاز بیمارستان‌ها را وارد کند اما از چند ماه قبل که این ارز شامل بحث و چالش شد، فعلاً هیئت‌امنای ارزی هیچ خریدی انجام نمی‌دهد.

دکتر صالحی اضافه کرد: شهرستان دستگاه سی‌تی‌اسکن دارد اما با توجه به شیوع کرونا و استفاده بیش‌ازحد از آن، قطعات آن خراب می‌شود شهرستان نیازمند دستگاه جدید سی‌تی‌اسکن بود که با پیگیری‌ها انجام شد قرار که طبق قول هیئت‌امنای ارزی بخش از پول را پرداخت کنیم و دستگاه جدید بخریم اما با توجه زمزمه حذف ارز ۴۲۰۰، هیئت‌امنای ارزی دست نگه داشت تا وضعیت ارز ۴۲۰۰ مشخص شود؛ قیمت یک دستگاه سی‌تی‌اسکن در بازار هفت و نیم میلیارد است که اگر ارز ۴۲۰۰ حذف شود، باید این مبلغ را تأمین کنیم و دستگاه جدید بخریم.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در خصوص جلسه ورزشگاه آزادی گفت: زمین ورزشگاه آزادی ۶۰ هکتار است؛ ۳۰ سال قبل در شروع کار با شهرداری قراردادی بوده است و شهرداری متعهد می‌شود که قبال لوله آب ۷۰۰ متر از وسط این ورزشگاه عبور می‌کند بدون آب‌ها انشعاب آب به این مجموعه بدهد، اما پس از تأسیس اداره آب و فاضلاب در شهرستان تا سال ۹۵ همکاری می‌کند و به دلیل بدهی جریان آب را قطع می‌کند تا این ورزشگاه بزرگ به مخروبه امروز تبدیل شود.

وی افزود: با توجه اینکه این مجموعه برای احیا کامل نیازمند هزینه زیاد است، تأمین امنیت و احیای بخشی از آن در دستور کار قرار گرفت تا این مجموعه کم‌کم احیا شود؛ همچنین مدیرعامل باشگاه سپاهان پیشنهاد احیای ورزش‌های ساحلی در این مجموعه را داد.

دکتر صالحی با اشاره به کارگروه مهارت و اشتغال‌زایی شهرستان گفت: چهارمین جلسه‌این کارگروه در اواخر دوره مدیرعامل سابق فولاد مبارکه تشکیل شد که جلسه‌ای با مسئول خرید این مجموعه برگزار شد اما با توجه به تغییرات فعالیت این کارگروه کاهش پیدا کند و در اولین جلسه با مدیرعامل جدید بر سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای استفاده از ظرفیت شهرستان تأکید کردم.

وی با بیان اینکه وضعیت اجاره‌بهای مسکن با توجه به رقابت‌های کاذب به‌شدت افزایش پیداکرده است، اظهار کرد: اولین جلسه در این زمینه را در شهرستان برگزار کردیم و مدتی بعد دولت بخشنامه‌ای صادر کرد که شهرستان‌ها به‌صورت بومی وارد شوند و جلوی افزایش قیمت‌ها گرفته شود که دومرتبه در شهرستان جلسه را تشکیل دادیم که نتایج خروجی تأکید بر اینکه بود که هر معامله‌ای باید در سامانه ثبت شود تا جلوی معاملات کاذب گرفته شود.

نماینده مبارکه اضافه کرد: احساس می‌شود که این جلسات باید دو ماه یک‌بار برگزار شود دادستانی و دستگاه قضا باید با تخلفاتی که در این زمینه انجام می‌شود برخورد لازم انجام شود؛ یکی از مصوبات این جلسات شهرداری‌ها باید وارد شوند و زمین‌های قابل آزادسازی عرضه در سطح شهر بیشتر شود.

وی با توضیح اینکه طرح ملی مسکن قابل فکر است در شهرستان مختلف در شهرهای جدید فوکوس می‌کنند، بیان کرد: ساخت ۲۲ هزار واحد ملی مسکن در مجلسی برنامه‌ریزی‌شده بود و با توجه به اینکه مردم شهرستان از مجلسی زیاد استقبال نمی‌کنند و باعث مهاجرپذیری بیشتر شهرستان می‌شود و تبعات فرهنگی متعددی ایجاد می‌کند با مخالفت‌هایی شهرستان روبه‌رو شد به ساخت هشت هزار واجد کاهش پیدا کرد و مشکل ما این است که برای بافت مرکز شهرهای شهرستان چه‌کاری باید انجام دهیم.

دکتر صالحی با اشاره به آمار بیکاری در شهرستان مبارکه طی سال‌های اخیر، گفت: طبق آخرین آماری که در سال گذشته داریم آمار بیکاری از ۱۵ درصد به ۴/۹ درصد رسیده است که اخیراً کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف شهرستان اشتغال‌هایی ایجادشده بود و طی آخرین گزارشی که رئیس اداره کار شهرستان مبارکه داد، این آمار سه درصد کاهش‌یافته است که البته این آمار هم باید توسط استان تائید شود.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک مشکل دیگری که در خصوص اشتغال وجود دارد، بحث مهاجرت است که در بازه‌های زمانی مختلف مهاجرت‌هایی به این قصد انجام می‌شود ازنظر قوانین رسمی کشور هم افراد غیربومی که وارد می‌شوند وقتی ۱۰ سال ساکن شوند، همان امتیازات بومی‌ها رادارند.

وی با اشاره به استخدام ۱۳۰ نفر از افراد بومی در مجتمع فولاد مبارکه، خاطرنشان کرد: این ۱۳۰ نفر را در دوره مدیرعامل قبلی فولاد مبارکه قبول کرد و گفتند در قالب تفاهم منطقه‌ای ما کار را انجام می‌دهیم تا زمانی که مدیرعامل قبلی بودند ۵۶ نفر آن‌ها استخدام شدند و بعدازآن انتقال داده شد به مدیرعامل جدید که من این موضوع را مطرح کردم به زیرمجموعه هم سپرد و ماهانه تعدادی را جذب می‌کند و گفت تاکنون ۱۰۲ نفر استخدام‌شده‌اند و همچنین ضریب بومی برای آزمون‌های استخدامی و قراردادی جدید فولاد مبارکه و دیگر صنایع شهرستان لحاظ می‌شود.

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات