کد خبر : 6419 ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت [ ۸:۲۲ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

موضع ما درباره ابطال آرای نفر سوم حوزه اصفهان قانون است.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: نظر شورای نگهبان درباره انتخاب نماینده پنجم حوزه انتخابیه اصفهان برگزاری انتخابات میان دوره‌ای است.

به گزارش سرویس خبر سیمای استان، محمد حسین مقیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اصفهان اظهار کرد: سال گذشته انتخابات مهمی را برگزار کردیم که شامل دو انتخاب بود که طی آن انتخابات مجلس خبرگان در ۳۱ استان و انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۰۷ حوزه انتخابیه برگزار شد.

وی افزود: شورای نگهبان تا قبل از نوروز نظر خود را در مورد ۲۰۲ حوزه اعلام کرد که انتخابات در ۲۰۱ حوزه به طور کامل تأیید شد و فقط در حوزه اصفهان انتخاب نفر سوم را باطل اعلام کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه بیان داشت: از ۲۰۲ حوزه انتخابیه مجلس شورای اسلامی، تنها در یک حوزه نظر هیأت اجرایی و نظارت متفاوت بوده است.

مقیمی با اشاره به مراحل تأیید انتخابات در حوزه‌های باقی‌مانده از انتخابات مجلس بیان داشت: پنج حوزه نیز باقی‌مانده که شکایاتی داشته و بازرسان شورای نگهبان، بازرسی‌های خود را از این حوزه‌ها انجام داده و گزارشات را ارسال کردند و در انتظار اعلام نظر نهایی شورای نگهبان هستیم.

وی اضافه کرد: دور دوم انتخابات مجلس در روز ۱۰ اردیبهشت در ۵۶ حوزه انتخابیه از ساعت ۸ برگزار خواهد شد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به ابطال آرای مربوط به نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان گفت: انتخابات نفر سوم در حوزه اصفهان از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شده و این داوطلب طبق قانون می‌تواند به شورای نگهبان مراجعه و علت ابطال را سؤال کند و شورای نگهبان نیز موظف به پاسخگویی به داوطلب است.

مقیمی اضافه کرد: این منتخب در نامه‌ای به شورای نگهبان و رئیس‌جمهور مواردی را متذکر شده است، وزارت کشور نیز نظر خود را به شورای نگهبان داده و منتظر بررسی هستیم و در نامه خود به شورای نگهبان به تبصره ۳ ماده ۵۲ استناد کردیم.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به موضوع ابطال انتخابات مربوط به این منتخب اصفهان اظهار کرد: در این زمینه موضع ما متن صریح قانون است اما در نامه ارسال شده به شورای نگهبان این نظر را داده‌ایم که نفر ششم به دلیل کسب بیش از ۲۵ درصد آرا امکان حضور در مجلس دهم را دارد.

وی درباره هزینه‌های انتخابات تصریح کرد: لایحه شفاف‌سازی هزینه انتخابات به مجلس ارائه شد که دو فوریت آن رأی نیاورد و با یک فوریت در دستور کار قرار دارد اما برگزاری انتخابات نشان داد، قانون انتخابات نیاز به اصلاح دارد و امیدواریم در ابتدای کار مجلس دهم لایحه‌ای برای حل این مشکلات تنظیم و به مجلس ارائه شود.

مقیمی درباره تخلفات انتخاباتی نیز گفت: در این زمینه مورد خاصی از تخلفات نداشتیم و برخی موارد مانند نصب بنر و تخلفات کوچک بوده که تذکرات لازم داده شده است.

رئیس ستاد انتخابات افزود: در رابطه با فضای مجازی نیز کمیته‌ای تشکیل شد و فعالیت نامزدها در این فضا نیز رصد و بررسی شد.

وی تبلیغ در رسانه‌های دولتی را غیرقانونی دانست و تأکید کرد: رسانه‌هایی که منابع مالی آن‌ها از پول بیت‌المال باشد و یا بخشی از منابع آن‌ها از بیت‌المال تأمین شود، اگر به تبلیغ نامزد خاصی بپردازد تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود.

مقیمی در پایان تعامل وزارت کشور با شورای نگهبان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: در این دوره از انتخابات تعاملی خوبی بین وزارت کشور و شورای نگهبان برقرار بوده و اختلاف‌نظر جدی نداشتیم، مشکلات موجود نیز با تعامل و همکاری حل شده است.

 

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات