کد خبر : 62458 ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت [ ۸:۱۴ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

آژانس انرژی اتمی: فرآیند غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد در فردو آغازشد

نهاد جهانی ناظر بر فعالیتهای هسته ای (IAEA) روز دوشنبه تأیید کرد که ایران فرآیند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان ، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأیید کرد که ایران فرآیند غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

این نهاد جهانی وابسته به سازمان ملل در بیانیه‌ای که به انضمام یک گزارش برای کشورهای عضو آژانس ارسال شد، اعلام کرد: «ایران امروز (دوشنبه ۴ ژانویه/۱۵ دی) فرآیند تزریق اورانیوم پیشتر غنی شده ۴.۱ درصد ی و-۲۳۵ به شش آبشار سانتریفیوژ در نیروگاه غنی سازی فردو را برای افزایش غنای اورانیوم به ۲۰ درصد آغاز کرده است».

گفتنی است که ساعاتی پس از آغاز فرآیند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی (فردو) در روز دوشنبه، اتحادیه اروپا نسبت به آن واکنش نشان داد.

«پیتر استانو» سخنگوی این اتحادیه مدعی شد که این اقدام ایران یک «انحراف قابل توجه» از تعهدات تهران ذیل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

استانو در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران ادعا کرد که این اقدام ایران «پیامدهای جدی برای [پیمان] عدم اشاعه [تسلیحات] هسته ای» خواهد داشت.

وی همچنین گفت که مقامات این اتحادیه در بروکسل تا زمان ارائه اطلاعات دقیق از سوی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواخر روز دوشنبه صبر کرده و سپس در مورد اقدام لازم تصمیم گیری خواهند کرد.

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از یکی از سخنگویان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرد که مدیرکل آژانس درصدد است اعضای شورای حکام آژانس را در جریان جدیدترین تحولات غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

به گزارش مهر، ساعاتی پیش «علی ربیعی» سخنگوی دولت ایران اعلام کرد که مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) «فرآیند تولید» اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

 

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات