کد خبر : 60351 ۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت [ ۱۳:۲۲ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بیانیه امام جمعه شهرستان مبارکه پیرامون اختلاف فقهی فقهاء در مسئله رؤیت هلال

به گزارش پایگاه خبری سبمای استان، متن بیانه به شرح ذیل میباشد: بسمه تعالی اللّهم أهل الکبریاء و العظمة با درود و تحیات بی پایان بر حضرت ولی عصر( ارواحنا له الفداء) و تبریک عید بزرگ فطر بر شما مردم متدیّن وولایتمدار شهرستان مبارکه( أعزّهم الله) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و مناجات‌های شما […]

به گزارش پایگاه خبری سبمای استان، متن بیانه به شرح ذیل میباشد:

بسمه تعالی
اللّهم أهل الکبریاء و العظمة

با درود و تحیات بی پایان بر حضرت ولی عصر( ارواحنا له الفداء) و تبریک عید بزرگ فطر بر شما مردم متدیّن وولایتمدار شهرستان مبارکه( أعزّهم الله) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و مناجات‌های شما مردان و زنان مؤمن بخصوص جوانان عزیز در ماه مبارک رمضان.
لازم می‌دانم نکاتی را به استحضارتان برسانم:

امت اسلامی چندین قرن است که از نعمت ظهور امام معصوم محروم است و این ناشی از کفران این نعمت بی مانند در طی بیش از دو قرن بوده است که به فرموده‌ی قرآن:« … ولئن کفرتم إنّ عذابی لشدید؛ اگر نعمت الهی را ناسپاسی کنید کیفر سخت من در انتظار شماست».( ابراهیم،۷)

امت اسلامی در عصر غیبت، بنابه ناچار باید برای دریافت تکالیف و وظایف شرعی خود به منابع تشریع که در اختیار اوست مراجعه کند. این در حالی است که نسبت دادن یک حکم به شریعت بدون حجّت، به قدری مسئولیت‌زا و شکننده است که قرآن کریم حتی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را نسبت به آن تهدیدی سخت و حیرت آور کرده است:« اگر او پاره ای از گفته‌ها را به دروغ بر ما می بست، قطعا ما او را به شدّت می گرفتیم، سپس رگ قلبش را پاره می کردیم!»( الحاقه، ۴۴-۴۶)

از سویی دیگر، استخراج احکام از منابع آن، به قدری فنّی و دقیق است که فقیه برای چنین کاری دست کم باید در حدود ۱۵ رشته از علوم انسانی و الهی، متبحّر و در برخی صاحب نظر باشد. او با عملیاتی بسیار طاقت فرسا و باتوجه به مسئولیت بی مانند استنباط، به این کار مبادرت می ورزد.

آنچه در بسیاری از سالها در خصوص اعلام عید فطر از سوی فقهای بزرگوار( اعلی الله کلمتهم) اتفاق می افتد، نمونه بارزی از آنچه بدان اشاره کردیم است، و نشان از پیچیدگی و و دشواری فوق العاده در مسیر وصول به حکم الهی است. با توجه به این موضوع، مردم مؤمن و خداجوی باید از این نمونه‌ها به حساسیت و دشواری فوق العاده‌ی استنباط توسط فقهای بزرگوار که امانت داران احکام الهی در عصر غیبت‌اند واقف شوند و بدانند که این موضوع برای اهل نظر بسیار طبیعی است و چاره ای از آن نیست. هرچند نظر هر مجتهدی برای خود او و نیز مقلدش، حجت شرعی است.

این‌که برخی می گویند فقها بین خودشان این موضوع را حل کنند، سخنی غیرفنّی و نشان از بی اطلاعی از پیچیدگی کار است و مردم متدیّن باید بدانند حلّ اینگونه مشکلات، جز با ظهور حضرت ولی عصر( عجّل الله تعالی فرجه الشریف)، امکان وقوع ندارد و این هم از جمله هزینه‌هایی است که امّت اسلامی باید در عصر غیبت بپردازند.

هرچند در اعتبار چشم مسلح برای رؤیت هلال و نیز وحدت افق، بین فقهاء اختلاف نظر است ولی بی تردید اعلام عید رسمی در کشور از اختیارات رهبری و بر مبنای فتوای فقهی و احراز رؤیت از سوی ایشان است.
خداوند سایه بلند پایه مقام معظم رهبری را مستدام و در ظهور حضرت منجی موعود تعجیل بفرماید بفضله و منّه.

✍️ سید مهدی موسوی
امام جمعه و کمترین خادم شما مردم شهرستان مبارکه
۱۳۹۹/۰۳/۰۴

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات