کد خبر : 56536 ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت [ ۹:۱۸ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

مراسم ۳۰۰ ساله پذیرایی از عزاداران حسینی در اراضی و باغملک

دو روستای همجوار باغ‌ملک و اراضی، در فاصله 10 کیلومتری شهر مبارکه، مشرف به اتوبان اصفهان-مبارکه قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از ایسنا، با شروع ماه محرم و به‌ویژه در دهه اول محرم، در این دو روستا، آیین خاص عزاداری و تزیینات ویژه ماه محرم اعم از پارچه‌های مشکی، ادعیه، نوشته‌ها و آیات قرآنی و تمام نمادهای نهضت حسینی نصب و برقرار است.

اما آنچه که این دو روستا را شهرتی عالم گیر کرده، نوع خاص برگزاری مراسم روز تاسوعا و عاشوراست. از مدت‌ها پیش رسم پخت نذری در این روستا پابرجاست. با طلوع روز تاسوعا، اهالی روستای اراضی مبارکه در خانه‌شان و با صرف هزینه شخصی درحد توان مالی خانواده به پخت غذای نذری می‌پردازند. این کار همزمان با برگزاری مراسم دعا و شب زنده‌داری انجام می‌شود. این افراد پس از پخت غذا، آن را با بهترین تزیین ممکن و سینی‌آرایی، در سینی‌های بزرگ، بر سر نهاده و راهی حسینیه بزرگ روستای اراضی می‌شوند و میزبان مردم روستای باغ‌ملک، در حسینیه‌ روستای خود خواهند بود.

بعد از دور هم آمدن دسته‌های عزاداری و برگزاری رسم سینه‌زنی کنار برپایی نماز روز تاسوعا، میهمانان اعم از اهالی روستای باغ‌ملک و سایر عزاداران و بازدیدکنندگان از شهرهای دیگر، در حسینیه روستای اراضی که قدمتی نزدیک‌ به ۴۰۰ سال برای آن برآورد شده، جمع و مشغول صرف نهار می‌شوند.

این رسم در روز عاشورا، در حسینیه روستای باغ‌ملک تکرار می‌شود و اهالی روستای اراضی میهمان اهالی روستای باغ‌ملک خواهند بود. در این مراسم هم مانند حالت پیش، ناهار ظهر عاشورا پس از برنامه عزاداری هیئت و دسته‌های عزادار و اقامه‌ نماز، صرف می‌شود.

ارسال دیدگاه

عکس روز