کد خبر : 54429 ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت [ ۱۸:۰۰ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نخستین ایستگاه های دوچرخه شهری شهرستان درشهر مبارکه راه اندازی شد

نخستین ایستگاه های دوچرخه در شهر مبارکه با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مبارکه و جمعی از مسئولان عصر سه شنبه همزمان با میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) طی مراسمی راه اندازی شد.

این روزها دوچرخه‌سواری به عنوان یکی از شبکه‌های حمل و نقل پاک در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا شناخته می‌شود و دولتها سعی می‌کنند برای کاهش هزینه‌هایی از جمله سوخت، تاسیس زیر ساخت‌های بزرگ راهی، کاهش هزینه‌های تصادفات، آلودگی‌های زیست محیطی، و … از این سیستم پاک که فواید بی‌شماری دارد بهره‌ بگیرند. دوچرخه سواری ، ورزشی هوازی است که به استقامت قلب و عروق کمک می کند. از مهمترین فواید دوچرخه سواری می توان به بالا بردن مصرف اکسیژن بدن، تقویت قدرت عضلانی پاها، تقویت توانایی بدن برای جلوگیری از ساخت اسید لاکتیک و کاهش درصد چربی بدن اشاره کرد.

نخستین ایستگاه های  دوچرخه در شهر مبارکه با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مبارکه و جمعی از مسئولان عصر سه شنبه همزمان با میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) طی مراسمی راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مبارکه نیوز این ایستگاه ها در میدان انقلاب و پارکینگ شهدای ایرانپور مستقر هستند.

سید محسن هاشمی شهردار مبارکه در این مراسم گفت: راه اندازی این ایستگاه با هدف تقویت ورزش همگانی و استفاده همگان و تکیه بر توسعه و ترویج ورزش می باشد .

وی ، با بیان اینکه شهروندان می توانند فقط با ارائه کارت شناسایی دوچرخه تحویل بگیرند، یادآورشد: در صورت استقبال گسترده مردم، شهرداری تعداد ایستگاه های دوچرخه را افزایش می دهد. توسعه فضاهای ورزشی در پارک‌ها و محلات سطح شهر و برخی مجموعه‌های تفریحی بسیار ضروری است که شهروندان می‌توانند با مراجعه به این  مراکز از مزایای اجرای این طرح استفاده نمایند.

هاشمی با اشاره به اینکه اجرای این طرح گامی موثر در راستای توسعه و ترویج فرهنگ ورزش و ارتقای سطح سلامت شهروندان می باشد گفت: کاهش آلودگی های زیست محیطی و کاهش ترافیک در نقاط پر تردد شهر از دیگر اهداف اجرای این طرح است.از شهروندان خواستاریم که ضمن رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی هنگام استفاده از دوچرخه، در حفظ و نگهداری این دوچرخه ها یاری رسان شهرداری باشند .

دکتر خالوزاده رئیس شورای اسلامی شهر مبارکه نیز در این مراسم با اشاره به این نکته که ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه در مبارکه نیازمند برنامه‌ریزی مدون است، مطرح کرد: در مرحله نخست این طرح باید فرهنگ استفاده صحیح از دوچرخه نهادینه شود تا بتوان بدین واسطه گام بزرگ در استفاده شهروندان از وسایل نقیله پاک برداشت.باید با بسترسازی مناسب امکان استفاده شهروندان از دوچرخه را در سفرهای روزانه اشان فراهم ساخت و فرهنگ سازی لازم برای استفاده از این وسیله را انجام داد.

وی افزود : هزینه‌های مصرف سوخت، احداث پارکینگ، زیر ساخت‌ها، آلودگی‌های زیست محیطی و … از جمله هزینه‌هایی است که به شهر تحمیل می‌شوند که با گسترش دوچرخه سواری تا حدود زیادی کاهش پیدا کنند که علاوه بر کاهش این هزینه‌ها، استفاده از دوچرخه موجب ایجاد تحرک و نشاط و در نتیجه سلامت برای شهروندان می‌شود

ارسال دیدگاه

عکس روز