کد خبر : 51832 ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت [ ۹:۴۰ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

آب زاینده‌رود تا ۲۸ بهمن ماه باز است/مردم به بدرقه آب بیایند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه آب سد زاینده رود تا بیست و هشتم بهمن باز می‌ماند، گفت: تنها ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزی در طول این مدت زیرکشت رفت.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از مهر ، حسین محمدرضایی اظهار داشت: مقرر بود ۷۰ متر مکعب آب از سد خارج تا آب به سد آبشار در اصفهان برسد اما در ادامه میزان خروجی سد به ۶۰ متر مکعب کاهش یافت و حدود یک هفته بعداز باز شدن آب حجم خروجی سد به ۸۰ متر مکعب در ثانیه برای استفاده کشاورزان غرب اصفهان افزایش یافت.

محمدرضایی افزود: با تثبت آب در رودخانه و برداشت حدود ۱۲ متر مکعب آب در ثانیه برای شرب اصفهان و یزد و صنعت، و با احتساب پرت آب در مسیر رودخانه زاینده رود به کام محیط زیست، توانستیم نزدیک به ۴۰ درصد از زمین‌های کشاورزی را زیر کشت ببریم.

وی بیان داشت:  با توجه به ساماندهی که در مسیر رودخانه زاینده رود قبل از بازگشایی آب صورت گرفت، سال های پیش آب سه الی چهار روزه به اصفهان میرسید ولی امسال به برکت این ساماندهی ها۳۰ ساعت پس از بازگشایی، آب به زیر پل های تاریخی در اصفهان رسید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: علت گل آلود بودن آب در رودخانه بارندگی‌ها در بالا دست زاینده رود است.

وی با اشاره به اینکه چند روز پیش دریچه آب برای پل شهرستان بازشده است و یک برکه آب را در زیر پل ایجاد کرده است، ادامه داد: در دهه ۵۰ با ساخت شبکه های مدرن آبرسانی مسیر زاینده رود در محدوده پل شهرستان عوض می شود و به جای عبور آب از زیر پل شهرستان، آب داخل کانال رفته و به سمت سد آبشار و هدایت شده و قسمتی از این آب وارد کانال های چپ و راست آبشار و مقدار دیگر آن از سد خارج و در مسیر رودخانه جاری شده نهایتاً به طرف زمین های کشاروزی شرق اصفهان می رود.

بازگشایی آب برای مرحله بعدی کشت کشاورزان بسته به میزان بارندگی ها در اسفند ماه دارد

محمدرضایی ادامه داد: بازگشایی آب برای مرحله بعدی کشت کشاورزان بسته به میزان بارندگی ها در اسفند ماه دارد، و هنوز مشخص نیست شاید در اسفند یا در اوایل فروردین ماه آب باز شود.

وی گفت: همانطور که مردم با شور و نشاط و خوشحالی به استقبال آب آمدند به گونه ای که دیگر جای تردد نبود همین میزان جمعیت هم به بدرقه آب بیایند و نشان بدهند که از خشکی زاینده رود ناراحت هستند تا اینکه دولت و وزارت نیرو به فکر دائمی بودن زاینده رود همچون گذشته باشند که تنها با دائمی شدن آن محیط زیست  و کشاورزان این حوضه نجات خواهد یافت.

ارسال دیدگاه

عکس روز