کد خبر : 50304 ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۱:۱۹ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

‍ تحلیلی به بهانه سالگرد اعزام سراسری سپاهیان محمد (ص) قبل از عملیات کربلای چهار در آذرماه ۱۳۶۵‍

آن‌هایی که سنشان به دوران دفاع مقدس قد می‌دهد، حتماً رژه باشکوهی را به یاد دارند که تحت عنوان اعزام سپاهیان محمد رسول الله (ص) به جبهه‌ها صورت پذیرفت؛ اعزامی یکصد هزار نفری که تا آن موقع در تاریخ جنگ بی‌نظیر بود و شور و شوق زیادی در بین مردم ایجاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان ، در دوازدهم آذرماه ۱۳۶۵ ورزشگاه آزادی تهران شاهد حضور ده‌ها هزار رزمنده بسیجی بود که از اقصی نقاط کشور خود را به تهران رسانده بودند. این جمعیت با تجمع در ورزشگاه آزادی و سپس رژه در برخی از خیابان‌های تهران، آمادگی خود را برای اعزام به جبهه‌ها اعلام کردند؛ اعزامی که از پوشش خبری مناسبی نیز برخوردار شد و شور و اشتیاق زیادی در بین مردم ایجاد کرده بود.

یکی رزمندگان اسلام با یادآوری آن روز‌ها می‌گوید:اعزام سپاه محمد رسول‌الله (ص) را به‌خوبی یادم هست. آنقدر جمعیت در ورزشگاه آزادی جمع شده بود که دیدنش باعث غرورمان می‌شد. حتی سرودی هم برای آن اعزام ساخته شده بود که مرتب از تلویزیون پخش می‌شد؛ «سپاه محمد می‌آید می‌آید…» می‌گفتند قرار است این اعزام کار بعثی‌ها را تمام کند.

اعزام سپاهیان محمد در شرایطی صورت می‌پذیرفت که زمستان سال قبل یعنی در بهمن ماه ۱۳۶۴، ایران پس از چندین عملیات نه‌چندان موفق توانست رزمندگانش را به آن سوی اروندرود برساند و شبه‌جزیره فاو را به تصرف درآورد. والفجر ۸ که از آن به عنوان یک عملیات موفق نام برده می‌شود، تا حد زیادی دسترسی عراق به خلیج فارس را کوتاه کرد و حالا در یک عملیات بزرگ دیگر، قرار بود متصرفات فاو تکمیل شود و با تصرف بندر مهم بصره، دولت بعث عراق وادار به تسلیم شود؛ لذا تدارک بسیاری برای اعزام قوای محمد رسول‌الله (ص) به جبهه‌ها انجام گرفت تا مگر کار جنگ یکسره شود.

عملیاتی که قرار بود سرنوشت جنگ را یکسره کند، کربلای ۴ بود. این عملیات تنها ۲۱ روز بعد از اعزام سپاه یکصد هزارنفری محمد رسول‌الله (ص) انجام گرفت. اما چون کربلای ۴ با عدم‌الفتح رو به رو شد، منافقان و معاندان سعی کردند مردم را دلسرد کنند و به‌سرعت شایعاتی مبنی بر تعداد بالای شهدا پخش شد.

یکی رزمندگان اسلام در خصوص این عملیات می گوید:آن زمان شایعه کرده بودند که نصفی از اعزامی‌های سپاه محمد یا شهید شده‌اند یا جانباز. آدم یکجور‌هایی شایعات را باور می‌کرد. نه اینکه تعداد اعزامی‌ها بالا بود، فکر می‌کردیم با عدم‌الفتحی که در کربلای ۴ صورت گرفته، خیلی از این اعزامی‌ها به شهادت رسیده‌اند.

در عملیات کربلای ۴ حدود ۲۵۰ گردان رزمی وارد عمل شدند. در اعزام سپاهیان محمد (ص) نیز عنوان شده بود که این سپاه بیش از ۲۰۰ گردان دارد؛ بنابراین قاعدتاً بسیاری از اعزامی‌های سپاه محمد در کربلای ۴ شرکت کرده بودند. اما آنطور که دشمن سعی می‌کرد آمار تلفات را بالا نشان بدهد، در مرحله اول کربلای ۴ تنها حدود ۳۰ گردان شرکت کردند که بعد از لطمات عمده‌ای که به آن‌ها وارد شد، عملیات در همان ساعات اولیه لغو شد.

دو هفته بعد از کربلای ۴، عملیات کربلای ۵ انجام گرفت. حدود ۲۰۰ گردان باقی مانده از سپاهیان محمد به کربلای ۵ ورود یافتند و طی بیش از ۷۰ روز نبرد شدید و خونین، تعدادی از این گردان‌ها بار‌ها و بار‌ها بازسازی شدند و جاده شلمچه به سوی بصره، با خون پاک شهدا فرش شد. نهایتاً کربلای ۵ با تثبیت موقعیت رزمندگان در ۱۵ کیلومتری بصره با پیروزی به انجام رسید. قطعنامه ۵۹۸ که تیرماه سال ۶۶ به تصویب رسید و پایه آتش‌بس بین ایران و عراق قرار گرفت، ماحصل پیروزی در کربلای ۵ بود. سپاهیان محمد آنطور که گفته بودند، به قولشان عمل کردند. آن‌ها توانستند۷ سرنوشت جنگ را در کربلای ۵ با پیروزی رقم بزنند.

ارسال دیدگاه

عکس روز و تبلیغات