کد خبر : 49231 ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۰:۱۶ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازخوانی یک وعده؛ «قیمت کالاهای اساسی تا فروردین ۹۸ دست نمی‌خورد»

درحالی رئیس‌جمهور وعده داد قیمت کالاهای اساسی تا فروردین ۹۸ دست نخورد که رشد قیمت کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد مسئولان دولتی که باید بر بازار نظارت کنند، به وظیفه خود عمل نکردند.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان و به نقل از تسنیم ، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در ابتدای سال جاری در یک برنامه تلویزیونی این وعده را به مردم داده بود که بانک مرکزی متعهد است ارز اختصاصی کالاهای اساسی، مواد غذایی مردم، ملزومات و تجهیزات پزشکی با یک قیمت متعادل و ثابت نگه داشته شود و قیمت کالاهای اساسی حداقل تا پایان فروردین ۹۸ دست نخورد.

بعد از این اظهارات، مسئولان دولتی کشورمان نیز این اظهارات را تکرار کردند، به‌طوری که همتی رئیس کل بانک مرکزی در اولین اظهارات خود بعد از قبول مسئولیت در این جایگاه، گفت: ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین ۹۸ اختصاص خواهد یافت و نرخ کالاهای اساسی تا زمان مذکور، تغییر نخواهد کرد و رئیس جمهور نیز روزانه گزارش می‌گیرد.

بنابراین گزارش، با وجود اختصاص یارانه به تولید و تأمین کالاهای اساسی قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته است؛ برنج خارجی در تیرماه ۹۷، ۴۵۰۰ تومان بود که امروز در محدوده ۸۰۰۰ تومان تا ۹۰۰۰ تومان در بازار به‌فروش می‌رسد، قیمت دولتی گوشت گوسفندی در شهریور ۹۷، ۳۷۵۰۰ تومان بود که اکنون به ۴۸۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. حجم گوشت گوسفندی نیز که با این قیمتها برای تنظیم بازار به‌فروش می‌رسد، محدود است و به‌راحتی نمی‌توان آن را خریداری کرد.

هر شانه تخم‌مرغ ۳۰عددی نیز در مرداد سال جاری، ۱۱۲۰۰ تومان بود که اکنون به‌قیمت ۱۵۰۰۰ تومان تا ۱۷۰۰۰ تومان به‌فروش می‌رسد و قیمت بازار خودروی پراید در خرداد ماه سال جاری، ۲۳ میلیون تومان بود که اکنون حدود ۳۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

افزایش قیمت کالاهای اساسی علی‌رغم وعده رئیس جمهور و تخصیص ارز دولتی نشان می‌دهد که مسئولان دولتی که وظیفه نظارت بر بازار و قیمت‌ها را دارند به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و باید برخورد لازم با این مسئولان انجام شود.

ارسال دیدگاه

عکس روز