کد خبر : 49216 ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۵:۳۴ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

همایش روسای شوراهای اسلامی شهرستان های اصفهان، لنجان، فلاورجان،خمینی شهر و مبارکه برگزار گردید

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان گفت: دشت های فریدن و شرق اصفهان به دلیل خشکسالی و استفاده بیش از حد از منابع آبی، سالانه به ترتیب ۴۴ و ۵۵ میلی متر نشست می کند.

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان ، علی اصغر ذاکری روز پنجشنبه در همایش روسای شوراهای اسلامی شهرستان های اصفهان، لنجان، فلاورجان،خمینی شهر و مبارکه، افزود: وجود چاههای غیر مجاز و برداشت بیش از حد از چاه های دارای مجوز به چالش آبی و فرو نشست زمین در این منطقه دامن زده است.
وی کاهش آب ذخیر پشت سد زاینده رود در پی خشکسالی را از دیگر چالش های فرا روی استان اصفهان بیان کرد و گفت: یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت این سد طی چهل سال گذشته به ۵۴۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته و این واقعیتی غیر قابل انکار است.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان، عدم صرفه جویی در مصرف آب بخش های کشاورزی، صنعت و آشامیدنی را از عوامل تشدید کننده چالش های کم آبی استان اصفهان بیان کرد و افزود: مهمترین راهکار برای برون رفت از این مشکلات، اجماع، همفکری و همراهی تمامی ذی نفعان در قالب یک برنامه جامع است.
وی اظهارداشت: برای رسیدن به اهداف عالی و نجات منطقه، باید به نتایج علمی تمکین کرد و از برخی خواسته های به حق گذشت کرد.
ذاکری به اجرای طرح جامع مقابله با خشکسالی و کم آبی در ۶ محور به منظور نجات استان از مشکل کمبود آب اشاره کرد و افزود: باید بتوانیم بهترین فرصت را از ۵۴۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود در بخش های کشاوری، حفظ بافت سنتی، محیط زیست، سلامت، صنعت و آب آشامیدنی داشته باشیم و در غیر اینصورت تهدید جایگزین فرصت خواهد شد.
وی به طرح بازچرخانی آب زاینده رود به منظور کمک به احیای این رودخانه در شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: این طرح محصول جلسات فکری مسوولان، نخبگان و اساتید دانشگاه است.
ذاکری خاطر نشان کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا پل ارتباطی برای بیان خواسته های به حق مردم و انتقال تصمیمات مسوولان و مدیران اجرایی به مردم هستند.
همچنین مشاور عالی استاندار اصفهان در این نشست با بیان اینکه عمده مطالبه مردم اقصی نقاط استان تامین آب و برطرف شدن خشکسالی است، افزود: بیش از ۶۰ درصد وقت استاندار اصفهان برای بررسی و رسیدگی به این مشکل صرف می شود.
قربانعلی قائمی افزود: برخی به جای انجام وظائف ذاتی خود برای ۳۴۰ کیلومتر مسیر زاینده رود، غیر کارشناسانه ابراز دلسوزی می کنند.
وی خاطر نشان کرد: اجرایی کردن بحث ‘سازگاری با کم آبی’ یکی از اقدامات استانداری اصفهان بود که دولت تدبیر و امید این تصمیم را برای الگوبرداری به استان های کشور ابلاغ کرد.
مشاور عالی استاندار اصفهان تصریح کرد: مسائل مرتبط با آب زنجیره ای است که نمی توان بخشی از آن را رها کرد، بنابراین همه بخش ها از جمله صنعت، کشاورزی و مصارف خانگی باید خود را با شرایط کم آبی سازگار کنند.
وی خاطر نشان کرد: اگر تالاب گاوخونی روز به روز خشک تر شود، مشکلات زیست محیطی بسیاری منطقه را در بر می گیرد.
قائمی اظهارکرد: اگر در زمان بارندگی بالادست و پایین دست زاینده رود با هم مصرف می کنند در زمان کم آبی نیز باید بالادست و پایین دست این رودخانه به طور یکسان از آب آن مصرف کنند.
همایش روسای و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای شهرستان های اصفهان، لنجان، فلاورجان، خمینی شهر و مبارکه با عنوان ‘ احیای زاینده رود، نجات گاوخونی و بقای اصفهان’، به منظور هم اندیشی در خصوص مسائل اجتماعی این منطقه و مشکلات ناشی از کم آبی و بررسی طرح های اجرایی استانداری اصفهان برای مقابله با این چالش، روز پنجشنبه در تالار شهروند اصفهان برگزار شد.

ارسال دیدگاه

عکس روز