کد خبر : 46138 ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت [ ۸:۲۶ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

حمایت نمایندگان مردم شهرهای مبارکه، لنجان ، فلاورجان در مجلس از اجرای پروژه مترو

نمایندگان مردم مبارکه، لنجان ، فلاورجان در مجلس شورای اسلامی از پروژه ی مترو حمایت کردند

به گزارش پایگاه خبری سیمای استان ، محسن کوهکن ظهر امروز در جلسه بررسی روند اجرای مترواصفهان- فلاورجان- لنجان- مبارکه اظهار داشت: شهرستان‌های فلاورجان، لنجان و مبارکه از ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند، از این رو باید در این شهرستان به دنبال بسترسازی برای توسعه باشیم. اجرای پروژه قطار شهری یکی از این مولفه‌ها برای توسعه به‌شمار می‌آید.

وی افزود: با انتخاب اشتباه عبور خط مترو از زمین‌های زراعی توسط کارشناسان و مشاورانی که این مسیر را مورد بررسی قرار داده بودند، این طرح روی زمین باقی ماند، چراکه این افراد توجهی به مسایل اجتماعی تملک بیش از هزار قطعه زمین کشاورزی در طول این مسیر را نداشتند.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجریان امر نیز در طول چهار سال نتوانستند این مهم را تحقق ببخشند و به جای تملک هزار پلاک زمین، تعداد محدودی از زمین‌های کشاورزی را تملک کرده و ۹۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه در طول این چند سال، در دیگر پروژه‌های عمرانی استان هزینه شد.

وی بیان کرد: در طول مدت گذشته جلسات متعددی برگزار شد تا بتوانیم به کارشناسان و مسئولان امر تفهیم کنیم نکته‌ای که ۵ سال پیش در جلسه کارشناسی مطرح کردیم، (خط مترو باید از یکی از خط‌های اتوبان ذوب‌آهن اجرا شود، نه در زمین‌های کشاورزی و…) به چه علت بوده است.

کوهکن افزود: مشاور طرح در ابتدای امر اعلام کرده بود اجرای خط مترو از مسیر اتوبان ذوب آهن ۲۰۰ میلیارد تومان و از مسیر زمین‌های کشاورزی ۲۷۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد بر همین اساس صرف با اجرای طرح و عبور خط مترو از زمین‌های زراعی است و همه شاهد بودند این مهم محقق نشد.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت با پیگیری‌هایی که در این مدت انجام گرفت مشاور تغییر کرد و طرح تغییر واریانت داده شد و امروز دوستان قبول کرده‌اند که واریانت مترو باید بر روی یکی از باندهای اتوبان ذوب‌آهن اجرا شود.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید با همدلی و اتحاد کمک کنیم تا با تصمیمات کارشناسی مسایل و مشکلات اجرای پروژه مترو را مرتفع کنیم و قطعا با انعقاد تفاهم‌نامه بین شهرستان‌های فلاورجان، لنجان و مبارکه و استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود با مراعات نیازمندی‌های مردم کار مترو به سمت و سوی اجرایی شدن هدایت خواهد شد.

در ادامه این جلسه نماینده مردم شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: درخواست ما از آغاز اجرای پروژه مترو اصفهان این بود که مردم شهرستان فلاورجان بتواند از این پروژه بهره‌مند شود.

سید ناصر موسوی لارگانی افزود: اما به دلیل مشکلات بسیاری که عبور اتوبان ذوب‌آهن برای شهرستان فلاورجان به وجود آورده بود مردم این شهرستان نگاه مثبتی به این مسئله داشتند اما با پیشنهاد و پیگیری‌هایی که نماینده مردم شهرستان لنجان برای تغییر واریانت مترو داشته‌اند قطعا رضایتمندی بیشتری برای شهروندان حاصل خواهدشد.

وی تصریح کرد: با تغییر واریانت مترو مشکلات آزادسازی مسیر مرتفع شده و دسترسی مردم به مترو نیز بسیار به سهولت انجام خواهد گرفت و امیدواریم این پروژه هرچه سریعتر آغاز شود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس بیان کرد: با امضاء این تفاهم‌نامه بین صنایع و همچنین شهرداری‌های شهرستان های فلاورجان، لنجان و مبارکه قطعا اجرای این پروژه با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد و امیدواریم حداکثر ظرف سه سال آینده شاهد اجرایی شدن این پروژه باشیم.

وی گفت: شهرداری‌ها همواره به دنبال کسب درآمدهای پایدار بودند و قطعا سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها در اجرای پروژه مترو یک درآمد پایدار محسوب می‌شود و از سوی دیگر سبب خواهد شد این پروژه با سرعت هرچه بیشتر اجرایی و به بهره‌برداری برسد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: در سال ۱۳۸۴ مصوبه اجرای پروژه مترو اصفهان به شهرستان‌های مبارکه، لنجان و فلاورجان اخذ شده، بر همین اساس با توجه به تفاهم شهرداری‌های مبارکه و فولاد مبارکه اجرای طرح مترو از شهر مجلسی به بهارستان انجام گرفت.

زهرا سعیدی افزود: برنامه‌ریزی‌های لازم نیز انجام شده و با توجه به اینکه این پروژه ردیف ملی داشته اما آن را از ردیف ملی خارج کرده بودند پس از دو سال پیگیری توانستیم مشکلات آن را مرتفع کرده و در ردیف بودجه ۹۷ اعتباری را برای آن در نظر بگیریم.

وی بیان کرد: فولاد مبارکه چندین سال پیش بحث سرمایه گذاری در پروژه مترو در مسیر فولاد مبارکه- بهارستان-اصفهان را آغاز کرده و صورتجلسه آن نیز منعقد شده و حتی مبلغی را نیز برای اجرای این پروژه تزریق کرده‌اند و بر همین اساس شهرداران و مردم شهرستان مبارکه انتظار دارند این پروژه اجرایی شود.

نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بتوانیم پروژه مترواصفهان- فلاورجان- لنجان- مبارکه را با سرعت هرچه بیشتر اجرایی کنیم قطعا باعث خیر و برکت برای همه مردم خواهد بود بر همین اساس همه ما از اجرای این طرح حمایت خواهیم کرد و امیدواریم تعهداتی که فولاد مبارکه برای اجرای پروژه مترو در مبارکه دارند را انجام گیرد.

م/تسنیم

ارسال دیدگاه

عکس روز