کد خبر : 212 ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت [ ۶:۳۴ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

زنگنه: رابطه ایران و روسیه محدود به دوران تحریم نخواهد بود

وزیر نفت با اشاره به مخالفت‌ها و موافقت‌های اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز درباره ادامه ارتباطات ایران با روسیه در زمینه انرژی تصریح کرد که رابطه ایران با روسیه به دوران تحریم محدود نخواهد بود و ایران روابط پایدار و درست خود را با این کشور ادامه می‌دهد. به گزارش خبرنگار ایسنا، بیژن زنگنه در […]

وزیر نفت با اشاره به مخالفت‌ها و موافقت‌های اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز درباره ادامه ارتباطات ایران با روسیه در زمینه انرژی تصریح کرد که رابطه ایران با روسیه به دوران تحریم محدود نخواهد بود و ایران روابط پایدار و درست خود را با این کشور ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بیژن زنگنه در حاشیه نشست اعضای مجمع صادرکننده گاز با بیان به اینکه در جلسه انتخاب دبیرکل این مجمع بحث‌های فشرده و سنگینی در گرفت، اظهار کرد: در ابتدا ادامه دبیرکلی دکتر عادلی به رای گذاشته شد که مجموعا ۶ رای گرفت. سپس کشورهای روسیه، لیبی و نیجریه کاندیداهای خود را اعلام کردند که طی دو مرحله کاندیدای روسیه به نفع ایران و کاندیدای لیبی به نفع نیجریه کنار رفت.

وی ادامه داد: سپس در رای‌گیری، دکتر عادلی ۶ رای و کاندیدای نیجریه نیز ۶ رای به دست آورد که در نهایت این کاندیدا نیز به نفع ایران کناره‌گیری کرد و دکتر عادلی بار دیگر انتخاب شد.

وزیر نفت با بیان اینکه بحث صادرات LNG به عمان هنوز در همان بخش کلیات باقی مانده است، افزود: با وزیر انرژی روسیه نیز پس‌فردا دیداری خواهم داشت و طی این مدت تلاش می‌کنم که با تمام وزرای دعوت‌شده مذاکره داشته باشم.

زنگنه با تاکید بر اینکه ایران آماده گازرسانی به عراق است، خاطرنشان کرد: عراقی‌ها باید خود را برای دریافت گاز آماده کنند.

وی همچنین در مورد قرارداد گازی ایران با پاکستان، با تاکید بر اینکه ایران راهی جز انتظار ندارد، ادامه داد: تاخیر پاکستان در اجرای قرارداد و جریمه دارد اگرچه ما هنوز علیه این کشور شکایت نکرده‌ایم اما این حق قانونی برای ما وجود دارد.

وزیر نفت تصریح کرد: لازم است در مورد قرارداد گازی بار دیگر با پاکستان مذاکره کنیم و ما آمادگی داریم که خط گازی را از ایرانشهر به کنارک بکشانیم.

زنگنه در ادامه با بیان اینکه در این نشست در مورد چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی کشورهای گازی، تصویب بودجه این مجمع، تایید گزارش‌های بازرسی و انتخاب دبیرکل مباحثه صورت گرفته است، گفت: روسیه به عنوان یکی از شرکای راهبردی ایران است.

وی اظهار کرد: ایران علاقه‌مند است که در مورد سوآپ کشورهای حوزه خلیج فارس با روس‌ها مذاکره کند. رابطه ایران و روسیه محدود به دوران تحریم نیست و ما روابط درست و پایدارمان را در پساتحریم ادامه می‌دهیم.

ارسال دیدگاه

عکس روز